כל מה שאתה צריך לדעת על ורדים

השושנה היא גרגר יער קטן הגדל בסתיו על שיחים מסוימים של ורדים ושושנים. זהו ברי אכיל, אבל הוא נאכל בעיקר בריבה. לרוזהיפ יתרונות בריאותיים רבים. הוא אכן עשיר בויטמין C ובנוגדי חמצון. הנה כל מה שצריך לדעת על ורדים.

השושנה, פרי יער שאין כמותו

שושנה מופיעה לאחר הפריחה כשהיא עברה האבקה. אז נוטים לומר שזה ה"פרי" של השיח, אבל מבחינה בוטנית הפירות נמצאים בתוך ברי הוורדים. ואכן, בתוך ברי יש "זרעים" או ליתר דיוק כאבים. כל אחד מהכאבים הללו נושא זרע. ורדים בצבע כתום-אדום וצורתם מוארכת למדי. החלק החיצוני הבשרני מכיל אפוא כאבים, אך גם שערות קטנות עדינות ומעט צורבות. יתר על כן, השושנה זוכה לכינוי "מגרדת התחת" בגלל השערות הללו. תהיה לזה אפקט מדבק, אבל גם יעצבן את מערכת העיכול.

שושנה שושנה
קרדיטים: Fotofreak75 / iStock

היתרונות

הודות לתכולת הוויטמין C שבו, גרגרי היער מחזקים את המערכת החיסונית. השושנה היא אפוא בעלת ברית מושלמת במאבק במחלות החורף. הפקטינים והריריים המצויים בפרי מווסתים את המעבר ובכך מסייעים בהקלה על שלשולים ועצירות. Rosehip יהיה גם אנטי דלקתי. לאחר תרופה טובה, זה יפחית כאב הקשור לאוסטאוארתריטיס, דלקת פרקים ודלקת מפרקים שגרונית. זה גם משתן טוב.

איך לצרוך שושנה?

שושנה מצויה בעיקר בצורת ריבה. עם זאת, אפשר לצרוך אותו בחליטה או פירה. להכנת חליטה, חללו את הוורדים וחתכו אותם לחתיכות קטנות. מוסיפים אותם למים רותחים ומרתיחים במשך 10 דקות. מסננים, מצננים וצורכים!

עם כאבים, אפשר להכין שמן צמחי ורדים. ואכן, שושנה היא פרי שושני בר רוזה כלב.

שושנה שושנה
קרדיטים: Madeleine_Steinbach / iStock

פרח משנה את צבעו כדי להסתיר מהגבר

שתילה, פריחה וטיפול בכוכב הכסף