עץ תפוח בר: עץ שימושי למגוון ביולוגי

עץ תפוח הבר הוא עץ הגדל בעיקר עבור ציפורים, חרקים וכדי לקדם את המגוון הביולוגי. ואכן, התפוחים המצויים על עץ זה הם חומציים מאוד ובעלי טעם חריף, ומכאן הכינוי "עץ תפוח מר". הפירות נשארים אכילים, אבל הבנתם שבצד הטעימות, זה לא הכי טוב שאפשר למצוא. לפעמים קורה שאפשר להכין ג'לי כשהתפוחים לא מרירים מדי. עדיין עדיף להשאיר את הפירות במקומם, במיוחד בחורף כדי להאכיל את הציפורים. הנה כמה טיפים לגידול תפוח סרטנים.

עץ תפוח הבר, בשביל מי, בשביל מה?

תפוחי סרטנים (או Malus sylvestris) בדרך כלל אינם גדלים עבור בני אדם, אלא עבור ציפורים. למעשה, העץ הזה כַּפרִי שומר על פירותיו לחלק ניכר מהחורף! התפוחים הקטנים שלו, שאינם גדולים יותר מדובדבן, מספקים מזון לציפורים כאשר המזון דל.

ה Malus sylvestris מייצר גם פרחים לבנים או מעט ורודים מרהיבים בחודש מאי! מדובר בצמח דבורה שיזין דבורים ושאר חברי הגן, וכל זה לטובת המגוון הביולוגי. קטן בגודלו, עץ תפוח הבר ימצא את מקומו בכל גינה!

תפוח בר Malus sylvestris
קרדיטים: קרול המילטון / iStock

איפה, מתי ואיך לשתול את עץ תפוח הבר?

הזמן האידיאלי לשתול עצי תפוח בר הוא בסתיו או באביב, תמיד מחוץ לתקופות הכפור. הוא יעדיף אדמה עשירה, טרי, עמוק ומעל הכל סחוט היטב. מניחים אותו במקום בהיר מאוד או לפחות בצל חלקי. הודות לאור השמש, הפריחה רק תהיה יפה יותר.

צמיחת הישות העץ לְהַאֵטהוא ישתלב טוב מאוד עם שיחים גדולים אחרים, כגון אפר הרים או לילך.

לגבי השתילה, תחילה תצטרך להרטיב את כדור השורש באגן מים. ואז לחפור חור שתילה ביצוע פי שניים מגודל כדור השורש ולהוסיף קומפוסט לתחתיתו כדי להפוך את האדמה לפורייה יותר. לבסוף, מניחים את כדור השורש בתוך החור וממלאים אותו באדמת גינה ומדביקים סביב כף הרגל.

לאחר שתילת השיח שלך, השקה בנדיבות וכרך למרגלות העץ.

איך לשמור על עץ תפוח הבר?

עצי תפוח סרטנים דורשים תחזוקה מועטה. באביב, תביא קוֹמפּוֹסט להעשיר את האדמה. השקה באופן קבוע במזג אוויר חם, כי הבצורת היא ממש לא ידידה. עם זאת, הוא סובל היטב את קור החורף.

בסוף החורף, אתה יכול לעשות קטן גזירה אור כדי לעורר פריחה עתידית ולשמור עליה נמרצת. הסר ענפים ומתים פראיירים. היזהרו לא לחתוך ענפים צעירים בריאים, שכן הדבר יאט את צמיחת העץ, שכבר איטית.

תפוח בר Malus sylvestris
קרדיטים: אליסון צ'פמן / iStock

עץ הדר "יד בודהה": שתילה, גידול וטיפול

9 צמחים לאמץ גינה בהרים