עץ הדר "יד בודהה": שתילה, גידול וטיפול

עץ האתרוג "יד בודהה" הוא עץ פרי המפיק פירות הדר. האסתטיקה המדהימה שלו הופכת אותו גם לעץ מקורי ויקר במיוחד. ואכן, פירותיו נראים כמו אצבעות מחודדות ארוכות, ומכאן השם יד בודהה. עם זאת, הם אינם אכילים גם אם השף משמש לעתים על ידי קונדיטורים גדולים כדי לטעום את המנות שלהם. עץ האתרוג ימשוך בכל מקרה את סקרנותם של העוברים והשבים ויייפה את הנוף. עם זאת, הוא לא ימצא את מקומו בכל הגנים מכיוון שהוא מאוד זהיר. גלה כיצד לגדל את עץ האתרוג "יד בודהה".

היכן ומתי לשתול את עץ האתרוג "יד בודהה"?

עץ הפרי הזה קריר מאוד. לכן, התקופה האידיאלית לשתילתו היא במאי כאשר אין עוד סיכון לכפור מאוחר. עץ האתרוג יכול להגיע לגובה מקסימלי של 3 מטרים. מאוחר יותר הוא חושף עלים ירוקים בהירים למדי, פירות הדר קוצניים, אבל גם פרחים לבנים מנוקדים בסגול אשר מציעה ל דבורים את האוכל שהם צריכים. הפריחה מתרחשת ממרץ עד אוקטובר.

ידו של בודהה סדרטייר
קרדיטים: bong hyunjung / iStock

עץ האתרוג נטוע באדמה רק ב האזורים החמים ביותר, כי הוא נחלש ברגע שהטמפרטורות יורדות לסביבות 5 מעלות צלזיוס. מתחת ל-0 מעלות צלזיוס, העץ בדרך כלל גוסס. לסיכום, עדיף לגדל אותו בעציץ כדי להכניסו לבית במהלך החורף, תוך השתילה באדמה שמורה לאזורים הידועים בשם עץ התפוז.

לאחר עציץ, אתה יכול להתקין אותו ב מרפסת, חממה או גינת חורף אם לא קפוא בחוץ. בחר צנצנת גדולה ומניחים חלוקי חימר בתחתית כדי לשפר את תעלת ניקוז, כי העץ חושש מקיפאון המים. אתה יכול להשתמש באדמת "הדרים מיוחדת" או להכין תערובת משלך. במקרה זה, ערבבו 2/3 אדמת גינה ו-1/3 חול נהר, ולאחר מכן הוסיפו חופן של קרן מרוסקת או גרגירי דשן אורגני.

באדמה הפתוחה, הקרקע חייבת להיות טובה סחוטעשיר ולא מאוד גירני.

בצד החשיפה, העדיפו את שמש מלאה ונגד קיר כדי להגן עליו מפני הרוח.

איך לשמור על עץ האתרוג?

עבור עציצים, רִוּוּי מתרחש ברגע שהמצע יבש מעל 3 ס"מ. בחורף יש להפחית באופן דרסטי את ההשקיה ולדאוג שהמים לא יתקפאו. עבור עצים באדמה, השקיה חייבת להיות סדירה, במיוחד בשנתיים הראשונות, מכיוון שהשורשים עדיין אינם יציבים. קַיִץ, מים בנדיבות פעמיים בשבוע.

תביא כמה דשן להדרים כל 15 יום בתקופת הצמיחה (אביב) לעצי עציצים. לעצים באדמה הביאו אפר עץ בחורף וקומפוסט באביב.

לגבי הגודל, מספיק להסיר את הענפים המתים או במצב גרוע במהלך החורף. גזרו גם את הקצוות כדי לתת לו צללית יפה ולנקות את המרכז כך שאור ואוויר יוכלו לעבור דרכו.

ידו של בודהה סדרטייר
קרדיטים: Imagesines / iStock

עץ שזיף: שתילה, טיפוח ותחזוקה

עץ תפוח בר: עץ שימושי למגוון ביולוגי