עץ שזיף: שתילה, טיפוח ותחזוקה

עץ השזיף הוא עץ פרי בעל יבול נדיב, עמיד מאוד ובעל מראה נמרץ שימצא את מקומו בצורה מושלמת במטע. רוחבו נובע מהעובדה שהוא אינו סורג וגדל בצורה חופשית. מהאביב ועד הסתיו, תוכלו לראות אותו נושא פירות בצורה מלכותית לאורך ענפיו. גלה כיצד לגדל עצי שזיף.

היכן ומתי לשתול את עץ השזיף?

הזמן האידיאלי לשתול את עץ השזיף הוא בסתיו להשרשה טובה, אבל זה יכול להתרחש גם באביב. הדבר החשוב הוא להימנע מתקופות של כפור.

חשיפה : שמשי וחמים עבור שזיפים יפים וגדולים. העדיפו מקום מוגן מהרוח.

קומה: כדי שהשזיפים יתפתחו היטב, תזדקק לאדמה עשירה למדי עם תרומה של חומוס למשל. האדמה צריכה להיות גם מנוקזת היטב, עמוקה, קלה ואם אפשר מעט חומצית.

בעת הצבת עץ השזיף שלך, שקול את גודלו הבוגר העתידי. אז תכננו מספיק מקום סביבו. עץ השזיף יכול להגיע לגובה של 5 עד 8 מטרים בבגרותו. שתילה היא שלב חשוב, מכיוון שהיא תקבע את התפתחות העץ שלכם, בדיוק כמו התחזוקה שתספקו לו.

טוב לדעת : בדיוק כמו הקיווי, ישנם עצי שזיף זכרים ועצי שזיף נקבות. אם תשתלו רק עץ שזיף אחד, תצטרכו לבחור זן פורה עצמית (Prunier d'Ente, Mirabelle de Nancy, Quetsche d'Alsace) תוך סיכון שלא תראו שזיפים!

עץ שזיף
קרדיטים: MariuszBlach / iStock

איך לשמור על עץ השזיף?

כדי להשיג פירות יש צורך בהאבקה. אל תהססו לשתול סביבו צמחי דבורים כדי למשוך דבורים וחרקים מאביקים אחרים.

גזירה : גיזום עץ השזיף צריך להיות קל ומינימלי. למרות שזה ממריץ את צמיחת השזיפים, העץ לא ממש מעריך את הגיזום. בנוסף, השורשים שלו לא מאוד עמוקים, גם להימנע לחפור את הקרקע יותר מדי. הגיזום מתבצע בסוף הקיץ או בתחילת הסתיו.

דשן : בסתיו, הוסף זבל כדי לענות על צורכי האשלגן.

לאחר הקציר: אל תשכחו את הגיזום לאחר הקציר, שמתבצע בחורף (תמיד מחוץ לתקופות של כפור) על מנת לעורר את היצרים הבאים. חותכים את העצים המתים ומסירים את הפירות שעדיין קיימים, כי הם בוודאי חולים. הסר גם את הפראיירים המופיעים למרגלות העץ.

מחלה : האויב העיקרי של עץ השזיף הוא הכנימה. מצא שיטות טבעיות לחסל אותם כאן.

איך לשתול ולהנביט בור מנגו?

עץ הדר "יד בודהה": שתילה, גידול וטיפול